Munkahelyteremtő bértámogatás (Bértámogatások járványhelyzetben 2. rész)
A jelenlegi bizonytalan helyzetben sok vállalkozás már teljesen újra tudta indítani a működését. Viszont sokan vannak, akik most szeretnék visszaállítani a termelést, szolgáltatást, sőt olyan cégek is akadnak, akik a veszélyhelyzet előtt/alatti szinthez képest növekedni tudnak.
Az ő számukra kiváló lehetőséget kínál a Munkahelyteremtő bértámogatás.
2020.05.18-tól érhető el ez a program, amelynek fejenkénti havi keretösszege maximum 200.000 Ft.
A program célja új munkahelyek teremtése, ezáltal a regisztrált munkanélküliek munkába állásának támogatása. Olyan formában, hogy az adott munkáltató 6 hónapon át a bruttó munkabér és az azt terhelő szociális hozzájárulási adó összegére, maximum havi 200.000 Ft támogatásra pályázhat.
A támogatáshoz az alábbi feltételeknek kell teljesülnie:
- fő eleme a létszám bővítése, amelynek meghatározására kétféle módszer közül választhatnak a vállalkozások (lásd lejjebb)
- a támogatás 6 hónapos időszakát követően további 3 hónapra továbbfoglalkoztatási kötelezettség áll fenn
- az azonos munkakörben dolgozók nem bocsáthatók el (normál felmondással), és cserélhetők le új „támogatott” munkavállalókkal
- köztartozásmentes munkaadó igényelheti
- de minimis támogatásnak minősül, ezért nem minden szektorban, cégméretben adható (pl. mezőgazdasági vagy export cégek)
Létszámbővítés meghatározásának lehetőségei:
- létszámbővítés (ez a módszer azoknak előnyös, akiknél esetleg volt az előző 6 hónapban elbocsátás, de most a hathavi átlaghoz képest nőni fog a dolgozói létszám)
- nettó létszámnövekedés (ez a módszer lehetővé teszi a veszélyhelyzet kihirdetése és a támogatási rendelet kihirdetése között, a veszélyhelyzetre tekintettel elbocsátott dolgozók támogatott visszafoglalkoztatását).
Támogatást a járási foglalkoztatási osztály részére benyújtandó kérelemben lehet igényelni, amelyben vagy megjelölik a foglalkoztatni kívánt személy adatait, vagy bejelentik a munkaerőigényt.
A munkahelyteremtő bértámogatás és a munkahelyvédelmi bértámogatás (részmunkaidős foglalkoztatás támogatása) munkaadói oldalról párhuzamosan is történhet. Lehetnek régi dolgozók, akik megtartását támogatja az állam, és új dolgozók, akik felvételét támogatja a program.
A támogatás összege a foglalkoztatott személy bruttó bérének és az utána fizetendő szociális hozzájárulási adónak az összege, maximum havonta 200.000 Ft.
Mit jelent ez?
A szociális hozzájárulási adó mértéke 2020. július 1-től 15,5%, ezért a példákban 1,155-ös szorzóval számolunk a fedezett költségek kapcsán.
Példa 1.: bruttó bér = minimálbér (azaz 161.000 Ft)
Ebben az esetben a támogatás összege = 161.000 Ft*1,155 = 185.955 Ft < 200.000 Ft, ezért a támogatás összege 185.955 Ft lesz.
Példa 2. bruttó bér = szakképzett minimálbér (azaz 210.600 Ft)
Ebben az esetben a támogatás összege = 210.600 Ft*1,155 = 243.243 Ft > 200.000 Ft, ezért a támogatás összege 200.000 Ft lesz.
A támogatás összege tehát nem befolyásolja a dolgozó nettó bérét, azt a munkavállaló ugyanúgy kapja meg, a támogatástól függetlenül kell az összes adót és járulékot levonni tőle.
A munkáltató pedig utólag, az adott havi tényleges bérköltségek alapján tud személyenként és havonta, maximum 200.000 Ft támogatást igényelni a felmerült költségei fedezetére.
Nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy bár a tevékenységi alapú KATA és járulékmentességek június 30-cal kifutottak a támogatási rendszerből, még akár a részmunkaidős foglalkoztatáshoz kapcsolódóan is adhatóak be új támogatási kérelmek augusztus 31-ig!