Milyen mérleget kell készítenie? Melyik változatot érdemes? Milyen részekből áll a beszámoló?
Milyen mérleget kell készítenie? Melyik változatot érdemes?
Milyen részekből áll a beszámoló?
Nézzük először, hogy milyen részekből áll egy normál „éves beszámoló”:
-
- MÉRLEG: minden beszámolótípus alapeleme, amely a cég fordulónapi vagyoni és pénzügyi helyzetét mutatja
-
- EREDMÉNYKIMUTATÁS: a másik fő rész, a vállalkozás üzleti évének teljesítményét mutatja (a jövedelmezőséget vizsgálja)
-
- Kiegészítő melléklet: szöveges magyarázó részekből, mutatószámokból és a Cash-Flowból áll – ez utóbbiból a gazdálkodó pénzügyi teljesítményét ismerhetjük meg
- Az üzleti jelentés nem része a beszámolónak, nem kell közzétenni, de azzal egyidejűleg el kell készíteni (tervezési célú eszköz)
Tisztázzunk gyorsan 1-2 fontos dolgot!
A vállalkozások a gazdálkodást jellemző mutatószámok szerinti besorolás alapján választhatnak a beszámoló részletezettsége és típusai kérdésében.
Az áttekinthetőség kedvéért lássuk egymás mellett a számokat:
mutatószám |
mikrogazdálkodói |
egyszerűsített éves |
könyvvizsgálat |
Mérlegfőösszeg (millió Ft) |
100 |
1200 |
– |
Árbevétel (millió Ft) |
200 |
2400 |
300 |
Átlagos létszám (fő) |
10 |
50 |
50 |
Mikrogazdálkodói ill. egyszerűsített éves beszámoló választására akkor jogosult a vállalkozás, ha a fenti mutatószámok közül két egymást követő évben a fordulónapon legfeljebb csak 1-1 mutató haladja meg a táblázat szerinti határértéket.
A könyvvizsgálati kötelezettség esetén más a törvényhozó logikája, itt mindkét mutatóra két évi átlagot kell vizsgálni, és ha akár az árbevétel átlaga, akár a létszám átlaga meghaladja a fenti értéket, akkor kötelező könyvvizsgálót megbízni a beszámoló felülvizsgálatával.
Mit is jelent mindez?
Nézzünk egy példát:
Mikrogazdálkodó Kft.
-
- 2017.12.31-én 80 milliós mérlegfőösszeggel, 230 millió árbevétellel és 10 fővel működött.
- 2018.12.31-én 101 milliós mérlegfőösszeggel, 167 millió árbevétellel és 10 fővel működött.
Ez alapján 2019-ben jogosult a vállalkozás mikrogazdálkodói éves beszámolót készíteni.
Ha azonban ugyanez a cég 2018-ban ismét 200 millió forint feletti árbevételt ér el, akkor már nem választhatja a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámolót.
De továbbra is választhatja az egyszerűsített éves beszámoló készítését (összevont sorok a mérlegben, kevesebb kötelező adat a kiegészítő mellékletben).
Miért fontos ez?
Egyrészt a vállalkozások általában nem szívesen osztanak meg magukról információt, szívesebben választják az egyszerűbb – és így akár olcsóbb beszámolási -működési formát.
Másrészt a mikrogazdálkodói beszámoló készítéséhez speciális szabályok kapcsolódnak, amelyek befolyásolják a vállalkozás társasági adójának alakulását is.
A mikrogazdálkodói beszámoló választása esetén fontos, hogy a kormányrendelet szerinti előírásokat tartsuk be – ezek szabályozzák ugyanis a számviteli törvénytől való eltérés eseteit.
Ilyen különös szabály például, hogy a 100.000 forint alatti 180 napnál régebbi követelés összege behajthatatlan követelésnek minősül, így nem kell azzal a társasági adó alapját megnövelni.
A tárgyi eszközök felújítását nem kell hozzáaktiválni az eszközhöz, a felmerült kiadás egyösszegben költségként elszámolható -> így csökkenti a tárgyévi adóalapot.
[divider height=20]
FIGYELEM!
Az itt szerepelő cikkek tartalma a megjelenéskor érvényes szabályok alapján íródott, sajnos a jogszabályok gyakori változása miatt ezek akár rövid időn belül érvényüket veszíthetik.
Cikkeink célja a figyelemfelhívás, konkrét számviteli, adózási kérdésével forduljon szakemberhez, aki az eset összes körülményének figyelembevételével tud állást foglalni, javaslatot tenni.
Szeretné tudni, hogy az ön vállalkozását hogyan érintené a mikrogazdálkodói beszámoló választása?
Keressen minket elérhetőségeinken, hogy még több pénzt és időt spóroló tippet oszthassunk meg önnel a témában!
[su_button url=”/ajanlatkeres/” style=”flat” background=”#EC9A29″ size=”5″ radius=”0″]AJÁNLATKÉRÉS[/su_button]
[divider height=20]