10 tipp a könyvelőválasztáshoz
Ha úgy érzi, tökéletes a terméke vagy szolgáltatása, kiváló a marketingstratégiája, optimalizálta a vállalkozással kapcsolatos folyamatokat, még akkor sem dőlhet hátra: a nem megfelelő könyvelő rengeteget ronthat vállalkozása eredményességén, ezért mindenképpen ajánljuk az Ön igényeinek leginkább megfelelő könyvelő kiválasztását.
Összeszedtük a 10 leghasznosabb tippet a könyvelőválasztáshoz
- Ha már van könyvelőnk, de nem bízunk benne, nincs kielégítő kommunikáció, esetleg bírságot is kapunk, ne halogassuk tovább a döntést, váltsunk könyvelőt, akár év közben is! A halogatásnak komoly ára lehet, ezért, ha meghoztuk a döntést, legyünk következetesek a kivitelezést illetően!
- Ha most indítunk vállalkozást, a jó könyvelő megtalálása kulcskérdés! Egy jó könyvelő megtalálásával és kiválasztásával hosszú távon rengeteget spórolhatunk. Érdemes tehát körültekintően körbejárni ezt a kérdést, mielőtt döntünk.
- Találjuk meg a cégünk igényeinek megfelelő könyvelőt: olyan szolgáltatót válasszunk, akinek ez a szakterülete (például cégméret, adózási mód, tevékenység alapján).
- A könyvelőnk olyan ember legyen, akiben megbízunk: fontos a szakértelme, hozzáállása és a szimpátia. Ne sajnáljuk az időt – döntés előtt – egy-egy hosszabb beszélgetésre, interjúra a lehetséges jelöltekkel! Ezeken az interjúkon gyűjtsünk személyes benyomásokat, érdeklődjünk az együttműködés módjáról, képzeljük el, mennyire tudunk együtt dolgozni a jelölttel!
- Ne csak ár alapján döntsünk! A nyújtott munka minősége fontosabb! A kiválasztás során, kérjünk referenciát a szóba jöhető jelölttől, illetve kérdezzük szakmai múltjáról, tapasztalatairól!
- A könyvelési munkáról feltétlenül készüljön szerződés, mely a felek kötelezettségeit és felelősségvállalását rögzíti. Sok későbbi kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha szerződésben rögzítjük az együttműködés feltételeit, hiszen így a könyvelő jogi értelemben is számon kérhetővé válik, ami egy esetleges konfliktushelyzetben (pl. egy adóellenőrzés során) egyszerűsíti a felelősség megállapítását.
- A könyvelőnek (könyvelő cégnek) legyen szakmai felelősségbiztosítása! A felelősségbiztosítás pénzbe kerül. Ugyanakkor amelyik könyvelő nem áldoz erre, azt aligha lehet komolyan venni.
- Ha megtaláltuk az új megfelelő könyvelőt, ne felejtsük el felmondani az előző könyvelési szerződésünket! Figyeljünk, hogy a szerződésünk felmondásakor mindig tartsuk be a hatályos jogszabályokat és a szerződésben foglalt felmondási feltételeket! Ügyeljünk rá, nehogy a könyvelőváltás miatt esetleg elmulasszunk valamilyen fontos bevallási határidőt.
- Amikor elhozzuk az anyagokat a régi könyvelőtől, átadás-átvételi jegyzőkönyvben listázzuk a dokumentumokat, és felelősségvállalási nyilatkozatot is célszerű készíteni. A nyilatkozatban pontosan tisztázzuk, hogy meddig terjed a régi könyvelő felelősségi köre és hol kezdődik az új felelőssége!
- Igény szerint az új könyvelőt megbízhatjuk a régi könyvelés hibáinak kijavításával is! Így amellett, hogy a jövőben jó kezekbe kerül a cégünk, a régi hibák miatt sem kerülhetünk bajba.
Könyvelőváltáson gondolkodik? Tanácsra van szüksége?
Lépjen kapcsolatba szakértőinkkel!