Bónusz tippünk cégalapításhoz
Vállalkozás indítása előtt minden esetben javasoljuk, hogy keressen fel egy minőségi könyvelőirodát, vagy adótanácsadót, hogy a legoptimálisabb megoldás kiválasztásában szakértő segítséget kapjon.
Több kérdésben is döntést kell hozni, még a cég megalapítása előtt.
Ráadásul sok helyen olyan sablon használatával készítik el a társasági szerződést, vagy alapító okiratot, amely nem tér ki minden, a későbbiekben igen fontos lehetőségre.
Ha ügyvédhez fordul, az alábbiakra kell, hogy figyeljen, illetve kell kérnie, hogy szabályozza ezeket a társasági szerződés.
– először is természetesen el kell dönteni, hogy milyen társasági forma a megfelelő a vállalkozás céljainak eléréséhez?
– egy vagy többszemélyes lesz-e a társaság (bt. nem lehet egyszemélyes!)?
– ki vagy kik lesznek a cég ügyvezetői?
– ha több ügyvezető van, ők önállóan, vagy közösen írnak alá?
– az ügyvezető milyen jogviszonyban látja el a feladatát?
– a tagok személyes közreműködésre kötelezettek-e?
– a szükséges alapítói tőkét milyen formában bocsátják rendelkezésre?
– osztalékelőleg kifizetésére van-e évközben lehetőség, vagy csak a beszámoló elfogadását követően juthatnak a tulajdonosok a nyereséghez?
– az esetleges veszteségek miatti tőkevesztés esetén van-e pótbefizetési kötelezettség, ha igen, milyen összegben és milyen gyakorisággal?
Az ügyvezető és a tulajdonosok bizonyos esetekben biztosítottak, míg más esetekben nem. Ezért nagyon körültekintően kell megválasztani az egyes kötelezettségeket.
Egy főállásúnak minősülő társas vállalkozó 2019-ben minimum havi 70.000 forint járulékot fizet, és ekkor még nem vett ki jövedelmet a cégből!
Ha a 149.000 forintos minimálbérrel állapítják meg a juttatását, akkor további 22.000 forint SZJA-t kell megfizetnie a cégnek. Vagyis 92.000 forint nettó jövedelemhez 92.000 forint megfizetése mellett jut.
Ennél jellemzően van adózási szempontból kedvezőbb megoldás!
S a többi adónemről, mint társasági adó vagy KIVA illetve áfa alanyiság vagy mentesség, még nem is beszéltünk!
Az adótervezés a cégalapítás előtt kezdődik! Kérjen szakértő segítséget hozzá!
FIGYELEM!
Az itt szerepelő cikkek tartalma a megjelenéskor érvényes szabályok alapján íródott, sajnos a jogszabályok gyakori változása miatt ezek akár rövid időn belül érvényüket veszíthetik.
Cikkeink célja a figyelemfelhívás, konkrét számviteli, adózási kérdésével forduljon szakemberhez, aki az eset összes körülményének figyelembevételével tud állást foglalni, javaslatot tenni.
Kérdés esetén vegye fel kollégáinkkal a kapcsolatot.
[su_button url=”/ajanlatkeres/” style=”flat” background=”#EC9A29″ size=”5″ radius=”0″]AJÁNLATKÉRÉS[/su_button]
[divider height=20]