Dobtak be értesítést kéményseprés miatt… Mi a teendő vele? Valós a dolog, vagy csak szórakozik valaki?
Mint minden évben, idén is vannak olyan vállalkozások, akiknek ez egy újabb kötelezettség a megszokott járulékokon kívül.
A kéménysepréssel kapcsolatos szabályok az elmúlt években sokat változtak. Nem egységes az ország abból a szempontból, hogy ki végzi az ingyenes lakossági kéményseprést. Az ország legnagyobb részén a katasztrófavédelem kéményseprői, azonban vannak még olyan települések, ahol ezt kéményseprőcégek végzik.
Akik családi házban élnek és a családi házba nincs bejegyezve semmilyen gazdálkodó szervezet (Kft, Bt, egyéni vállalkozó…) azok számára a kéményseprés ingyenes. A kéményseprő akkor jön, amikorra a kéménytulajdonos időpontot foglalt.
Tehát ha nem vagy vállalkozó és nincs semmilyen szervezet a címedre bejelentve, akkor neked nem kell fizetned érte.
Számos családi háznál van azonban bejegyezve egy gazdálkodó szervezet. Ennek számít az egyéni vállalkozás is. Ekkor már nem vagy jogosult a kötelező díjmentes ellenőrzésre.
Mikor kell megtenned?
A kéményseprést egy- vagy kétévente kötelező megrendelni. Gázüzemű és zárt égésterű eszközök esetén kétévente, minden egyéb fűtőberendezés esetében évente.
Kit tudsz felkeresni a feladattal?
Ahol egy vármegyében több szolgáltató tevékenykedik, ott az eddigi kéményseprőkörzet szerinti felosztásban látják el az egyes településeket, nem pedig a katasztrófavédelem. Az erről szóló országos nyilvántartás a BM OKF honlapján elérhető: https://www.katasztrofavedelem.hu/177/kemenyseproipari-tevekenyseget-ellatok-orszagos-nyilvantartasa
A kéményseprőcégek saját díjszabásuk szerint állapítják meg a díjat, így ezek eltérőek lehetnek településenként. A gazdálkodó szervezetek attól a kéményseprőcégtől rendelhetik meg az ellenőrzést és tisztítást, amelyik szimpatikus.
Nem családi ház a székhelyed?
Speciális helyzetben azok a gazdálkodó szervezetek vannak, amelyek nem egy önálló ingatlanban működnek, hanem olyan társasházban vagy lakásszövetkezeti lakóépületben, ahol a kémény osztatlan közös tulajdonban van.
Ezekben az úgynevezett önálló rendeltetési egységekben vagy albetétekben az ellenőrzést a tervezett sormunka keretén belül – külön megrendelés nélkül – a katasztrófavédelem végzi, de a tevékenységért költségtérítést kell fizetni, amelynek mértéke az elvégzett kéményseprőipari tevékenység költségének az érintett ingatlanra jutó arányos része.
A költségtérítés az egyedi égéstermék-elvezető esetében kürtőnként értendő, míg a gyűjtő jellegű égéstermék-elvezetőknél a bekötések számától függően, arányosan kerül kiszámításra.
A katasztrófavédelem a kéményseprőipari tevékenységet közfeladatként látja el, ezért a számlán szereplő összegnek nincs általános forgalmi adótartama (ÁFA), a fizetést átutalással kell rendezni.
Természetesen, mint mindenhol vannak olyan csalók, akik a katasztrófavédelem alvállalkozóinak adják ki magukat és a gazdálkodó szervezetekhez becsöngetve bírsággal fenyegetőzve ajánlják fel a kéményseprési szolgáltatásaikat.
A kéményseprésről szóló törvényt 2016-ban, majd 2017-ben is módosították. Külön szabályok vonatkoznak a társasházban élőkre és a családi házban élőkre, és további külön szabályozás vonatkozik azokra az ingatlanokra, amelyekbe vállalkozás van bejelentve. Amikor a mostani szabályokat bevezették, a Katasztrófavédelem egy rendszerező közleményt tett közzé: számít, hogy családi házról vagy társasházról van-e szó, és hogy van-e oda cég vagy egyéni vállalkozás bejegyezve.
Összegezzük a fentieket, hogy minden jól látható legyen. Négy csoportra lehet bontani az ingatlanokat:
- Aki családi házban él, és oda nincs bejegyezve cég vagy egyéni vállalkozás, annak a kéményseprés nem kötelező, de ha megrendeli, akkor ingyenes.
- Aki családi házban él, és bejegyeztek oda céget vagy egyéni vállalkozást, annak rendszeresen meg kell rendelnie az ellenőrzést (ha szilárd tüzelőanyaggal fűt 1 évenként, ha gázzal, akkor 2 évenként), és ezért fizetnie is kell.
- Aki társasházban él, és oda nincs cég vagy egyéni vállalkozás bejegyezve, ahhoz kérés nélkül érkezik a kéményseprő, és ingyen elvégzi az ellenőrzést.
- Aki társasházban él, és be van a lakásába jegyezve cég vagy egyéni vállalkozás, ahhoz kötelezően kijön a kéményseprő megrendelés nélkül, de fizetnie kell. Ha a lakásnak saját kéménye van, akkor a teljes munkadíjat, ha a társasház gyűjtőkéményére csatlakoztatták, akkor a munka rá eső részét kell kifizetnie, például egy tízlakásos házban a teljes munkadíj tizedét.
Mi a következménye ha nem végezteted el?
A cégeket és az egyéni vállalkozásokat a tűzvédelmi hatóság szúrópróbaszerű ellenőrzi, és ha valaki nem rendelte meg a kötelező kéményellenőrzést (vagy nem tudja bemutatni a szükséges tanúsítványt), akkor előbb csak 30 napos határidővel kötelezik a tulajdonost a pótlásra. Ha ennek nem tesz eleget, akkor büntetés szabnak ki. A szakemberek szerint nem a bírságolás a cél, hanem az, hogy mindenkivel megértessék, az ő saját érdeke az, hogy biztonságos helyen éljen és dolgozzon.
Gyakran felmerülő kérdés egy cég vagy egyéni vállalkozás esetén, miért kötelező és miért kell fizetni is?
Azért kötelező minden vállalkozás számára, mert a hatóságok nem tudják külön választani a sokszázezer cég és egyéni vállalkozó közül, hogy az adott ingatlanban a vállalkozás keretében fogadnak-e a bejelentett címen ügyfeleket. Egyéni vállalkozásban is bárki fogadhat pl. korrepetálásra akár gyerekeket, akár felnőtteket otthonában, akiknek az életét nem veszélyeztetheti egy ellenőrizetlen égéstermék elvezető rendszer, amit évek óta nem látott szakember. A törvényalkotók szándéka szerint a saját életét magánemberként mindenki kockáztathatja, ha felelőtlen, de vállalkozásban mindenki felelősséggel tartozik másokért is.
Cikkünkhöz a katasztrófavédelmi tájékoztatót vettük alapul.
Reméljük segédletünk hasznos volt a számodra.
További hasznos cikkeket itt érsz el: https://jogszervizconsulting.hu/aktualitasok/
2024.05-09-ei állapot szerint
Jogszerviz Kft
1083 Bókay János u. 44-46. 8.emelet
E-mail: ertekesites@jogszerviz.hu
Tel: +36204338280