Mi a teendő, ha anyai örömök elé néz a munkavállaló?
A vállalkozás számára fontos, hogy a munkavállaló gyermekvállalásakor tájékoztassa munkaadóját a kialakult helyzetről és közösen beszéljék meg a teendőket, feladatokat. Persze van olyan eset is, amikor olyan körülmények adódnak, hogy a munkavállalónak nincs lehetősége megfelelően ellátni munkáját és veszélyeztetett terhesként már a várandósság korai szakaszában kénytelen otthon maradni.A fent említett esetben a munkavállaló az első naptól táppénzre jogosult a csecsemőgondozási díj jogosultságának napjáig, amennyiben a jogszabályi feltételeknek megfelel. A munkaadó pedig a folyósított táppénz 1/3-ad részét téríti meg az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási szerve felé, amennyiben nem társadalombiztosítási kifizetőhely.
Ilyen esetben a munkáltatónak mielőbb el kell gondolkodnia a kiesett munkavállaló pótlásán. Előfordulhat, hogy a cégen belüli feladatok újra felosztásával megoldható a munka folytonossága, de amennyiben ez nem lehetséges, akkor mihamarabb új munkaerő keresésébe kell kezdeni. Ekkor azonban fontos figyelembe venni, hogy a szülési szabadságra távozó kolléga egyszer vissza fog majd jönni és biztosítani kell neki a helyet, ami egykori feladatkörének, képességeinek megfelelő volt. Emellett gondolnunk kell a pótlására felvett dolgozó jövőjére is, hiszen nem biztos, hogy van erre kapacitása a cégnek, valamint megfelelő munkamennyiséggel el tudja látni az összes munkavállalóját.
Viszont, ha minden rendben zajlik és a munkavállaló el tudja látni feladatait várandóssága alatt is, akkor a pótlásáról, helyettesítéséről a cégnek van ideje átgondolni a teendőket.
Fontos, hogy a várandósságát a munkavállaló írásban jelentse be a foglalkoztatója felé, mert ezzel tudja igazolni, hogy megtette a közös együttműködés érdekében a rá vonatkozó információ szolgáltatási kötelezettségét. Ez csupán formai dolog, de fontos, hogy írásba legyen foglalva. Ezután a munkaadónak oda kell figyelni a foglalkoztatás specialitásaira. A felmondási védelem az egyik legfontosabb védelmi szabály, amely megilleti a kismamát, de csak abban az esetben, ha az állapotáról a munkáltatónak a felmondás kézbesítése előtt tudomása van. A felmondási védelem azonban nem vonatkozik az azonnali hatályú felmondásra, és nem vonatkozik a közös megegyezésre sem. A munkavállalói felmondás sem korlátozott.
A várandósság 91. napja után a munkavállaló igényelheti a gyermek után járó pótszabadságot, melyről külön nyilatkozatot kell kérni a munkaadótól és ezen igényelni.
A munkaidő-beosztásnál is vannak védelmi intézkedések. Ilyen, hogy a várandósság megállapításától a gyermek hároméves koráig egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható, a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be, rendkívüli munkaidő vagy készenlét, illetve éjszakai munka sem rendelhető el számára.
Az anyát 24 hét egybefüggő szülési szabadság illeti meg, amelyet a munkáltatónak úgy kell kiadnia, hogy a szülés kiírt időpontja előtt legfeljebb négy héttel kezdődjön. Ezt a munkavállaló az egészségügyi állapotának tudatában dönti el, hogy mikortól kívánja igénybe venni a szülési szabadságot és erről időben tájékoztatja a foglalkoztatót. Vagyis a szülési szabadság a szülés kiírt időpontja előtt lehet rövidebb, mint négy hét, de hosszabb nem. Ha mégis problémák adódnak a várandósság késői szakaszában, akkor orvosi igazolás szükséges a munkaadónak a megfelelő elszámolások hitelességéhez. Mindenképp fontos az eseményekről tájékoztatni a munkáltatót, mert az ellátások igénylését ezek alapján a dokumentumok alapján a kismama kérésére készítik el és nyújtják be az illetékes szakirányú szerv felé.
Amennyiben a munkaadó nem kötelezett társadalombiztosítási kifizetőhely működtetésére, úgy a szülési szabadságot megelőző időszakban csak a táppénz 1/3-ad részét téríti meg az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási szerve felé, ha a kismama nem tudja ellátni munkáját. Ha a munkavállaló a szülési szabadság napjáig dolgozik, akkor munkabért fizet számára, annak összege és közterhei lesznek a vállalkozás költsége. A szülési szabadság megkezdése után a cégnek nem merül fel költsége a munkavállalóval kapcsolatban, csak a fizetés nélküli szabadság letelte után, ha a munkavállaló jelzi, hogy vissza kíván térni dolgozni.
Tóthné Kalmár Hajnalka