Egészségügyi szolgáltatási járulék 2017-ben
A minimálbér emelkedésével együtt az egészségügyi szolgáltatási járulék összege is nőtt, így január elsejétől ismét többet kell befizetni az egészségkasszába. A tavalyi 7050 forint helyett az idei évtől 7110 forinttal kell minden hónapban hozzájárulni a hazai egészségügyi ellátás működtetéséhez, ami a tavalyi, 120 forintos emelés után újabb 60 forintos növekedést jelent. Először a februári hónapban kell az emelt TB-díjat fizetni.
Ki köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni?
Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére köteles:
- az a belföldi személy, aki nem biztosított továbbá egészségügyi szolgáltatásra semmilyen jogcímen nem jogosult
- a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó;
- a kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás;
- tagi munkavégzés esetén a szociális szövetkezet.
Társadalombiztosítási szempontból belföldi személynek minősül:
- a Magyarország területén bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, a bevándorolt, letelepedett jogállású, illetve menekültként vagy oltalmazottként elismert személy,
- a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személy, aki bejelentett lakóhellyel rendelkezik,
- a hontalan.
Az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség további feltétele, hogy a járulékfizetésre kötelezett a bejelentkezést megelőzően, legalább egy év megszakítás nélküli, a lakcímnyilvántartás szerinti bejelentett lakóhellyel, tartózkodási engedéllyel rendelkező hontalan esetén bejelentett szálláshellyel rendelkezzen Magyarország területén. Az egyéves időtartamba beleszámít az a legfeljebb kilencven napos időszak is, amely alatt a belföldi személy nem rendelkezett Magyarország területén bejelentett lakóhellyel.
Az alább felsorolt kategóriák biztosítottak vagy egészségügyi szolgáltatásra más alapon jogosultak, tehát nekik nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük:
- aki munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll,
- aki nyugdíjas,
- aki csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermeknevelési támogatásban részesül,
- aki nappali rendszerű oktatás keretében alap-, közép-, vagy felsőfokú tanulmányokat folytat,
- aki valamilyen járadékban vagy állami ellátásban részesül,
- aki fogvatartott vagy hajléktalan,
- aki életvitel szerűen külföldön tartózkodik és az érintett ország jogszabályai szerint azon ország egészségbiztosítási rendszerének hatálya alatt áll (a NAV felé kell igazolni).
Akinek megszűnik a biztosítási jogviszonya, további 45 napig még fennáll az egészségbiztosításra való jogosultsága. Tehát ha például 45 napon belül újra állást talál, nem kell közben járulékot fizetnie.
Mindenki másnak meg kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Mennyi a fizetendő és hogyan lehet teljesíteni?
Az egészségügyi szolgáltatási járulék összege 2017-ben havi 7.110 Ft (237 Ft/nap), melyet havonta, minden hónap 12. napjáig kell megfizetni a NAV Egészségbiztosítási alap 10032000-06056229 bankszámlaszámára.
Aki járulék fizetésére kötelezetté válik (például elveszíti az állását), annak az adóhatósághoz be kell jelentkeznie a T1011-es nyomtatványon mielőtt utalná a járulékot. Ha újra munkaviszonyba kerülünk, megszűnik a járulékfizetési kötelezettségünk, ebben az esetben ezt nem kell a NAV-hoz külön bejelentenünk. Ha viszont egyéb okból mentesülünk a járulékfizetési kötelezettség alól, azt a T1011-es nyomtatványon 15 napon belül be kell jelenteni a NAV-nak.
Mi történik, ha a biztosítási jogviszonnyal egyidejűleg egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére is sor került?
Amennyiben a biztosítási kötelezettséget később állapítják meg (pl: nem volt bejelentve, vagy munkaügyi jogvitát követően visszahelyezték eredeti munkaviszonyába, stb.), annak, aki a függőben lévő időre egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett, kérelemre az állami adóhatóság visszafizeti az utólag megállapított biztosítási jogviszony időtartamára befizetett járulékát, ha a foglalkoztatója igazolja a biztosítási jogviszonyt.
Tóthné Kalmár Hajnalka
D.A.S. Könyvelőiroda