Személyi kedvezmény
Mi az a személyi kedvezmény?
Sokan talán nem is ismerik ezt a fajta személyi jövedelemadó kedvezményt, vagy ha hallottak is róla, nincsenek pontosan tisztában azzal, hogy ki jogosult rá, illetve hogyan lehet igénybe venni.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 40.§ (1) bekezdése alapján, az összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél az erről szóló igazolás, határozat alapján a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg (személyi kedvezmény).
A levonható személyi kedvezmény összege 2016 évben havonta 5 550 forint.
A kedvezmény az összevont adóalapba tartozó jövedelmek adóját csökkenti, ezek közé az önálló, a nem önálló tevékenységből származó jövedelmek, az egyéb bevételből adódó jövedelmek, továbbá egyéni vállalkozói átalányadózás esetén, a mezőgazdasági kistermelői bevételből az átalányban megállapított jövedelmek tartoznak. A kedvezmény levonható például a munkaviszonyból, társas vállalkozás személyes közreműködéséből, vezető tisztségviselői tevékenységből, felügyelő bizottsági tagságból, választott könyvvizsgálói tevékenységből, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban végzett tevékenységből származó jövedelem személyi jövedelemadójából. Fontos megjegyezni, hogy nem lehet levonni a kedvezményt például ingatlanértékesítésből, osztalékjövedelemből, árfolyamnyereségből származó jövedelem adójából.
Ki érvényesítheti a kedvezményt?
A személyi kedvezményt azok vehetik igénybe, akik a 335/2009. (XII.29.) számú Kormányrendelet mellékletében meghatározott betegségek valamelyikében szenvednek, vagy valamely fogyatékossággal élnek és ez a külön jogszabályban foglaltak szerint (a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló 49/2009. (XII.29) számú EüM rendelet alapján) megállapításra került.
Milyen betegségek esetén jár a kedvezmény?
A Kormányrendelet alapján a fogyatékosságok illetve betegségek főbb csoportjai a következők:
– hallási fogyatékosság
– mentális és viselkedészavarok
– látási fogyatékosság (pl.: vakság és csökkentlátás)
– mozgásszervi fogyatékosság (pl.: ízületi betegségek egyes fajtái)
– pervazív fejlődési zavarok
– schizophrenia, schizotypiás és paranoid zavarok
– daganatos megbetegedések egyes fajtái
– mesterséges testnyílással élő személy
– súlyos szervi károsodással járó immunbetegségben szenvedő
– emésztőrendszer betegségeinek egyes fajtái
– ritka betegségek bizonyos típusai
– egyes endokrin és anyagcsere betegségek (pl.: I. típusú diabetes, szövődményekkel járó II. típusú diabetes, amelyek a nem-inzulin-dependens cukorbetegségek)
– veleszületett enzimopátiák (pl.: laktóz intolerancia, szénhidrát anyagcsere, egyéb anyagcsere megbetegedések)
– hemodialízis vagy peritoneális dialíziskezelésre szoruló végállapotú veseelégtelenségben szenvedő
– krónikus légzési elégtelenségben szenvedő
– veleszületett és szerzett szívbetegségben szenvedő a III-IV. NYHA funkcionális stádiumban
– egyéb fejlődési rendellenességgel születettek (pl.: veleszületett vízfejűség, Down-szindróma, Edwards-szindróma)
A felsorolt csoportokon belül a betegségeket úgynevezett BNO kódokkal látják el, mely alapján egyértelműen beazonosítható, hogy az adott betegség, fogyatékosság a Kormányrendelet alapján személyi kedvezményre jogosultságot adónak minősül-e, vagy sem.
Hogyan vehető igénybe a kedvezmény?
A személyi kedvezmény igénybevételéhez, amennyiben a magánszemély munkáltatóval, vagy rendszeres bevételt juttató kifizetővel rendelkezik, ki kell töltenie egy adóelőleg nyilatkozatot a munkáltatónak, vagy a kifizetőnek.
A kedvezményre jogosító nyilatkozatot a következő helyről tudja letölteni:
https://www.nav.gov.hu/data/cms387607/Szemelyi_kedvezmeny_nyilatkozat_2016..pdf
A személyi kedvezményt a súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás, vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra való jogosultságról szóló határozat alapján lehet igénybe venni. Az igényléskor az orvosi igazolást, határozatot a munkáltatói nyilatkozathoz nem kell csatolni, de az igazolást az elévülési időn belül meg kell őrizni (5 évig). Orvosi igazolás nélkül veheti igénybe a személyi kedvezményt az, aki rokkantsági járadékban, vagy fogyatékossági támogatásban részesül. Fenti szabályokra, a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról szóló a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet vonatkozik.
Amennyiben a magánszemély állapotában olyan változás áll be, amely alapján módosulna a nyilatkozat tartalma, új nyilatkozatot köteles tennie, vagy ha már nem jogosult a kedvezményt igénybe venni, akkor vissza kell vonnia nyilatkozatát.
A jogszabály szerint, ha a magánszemély jogalap nélkül kéri az adókedvezmény érvényesítését és ennek következtében személyi jövedelemadó befizetési különbözet mutatkozik, a különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként kell a vonatkozó bevallásban szerepeltetni és megfizetni. (Kivétel, ha a különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg.)
A magánszemély, ha év közben nem érvényesítette személyi kedvezményét, az éves adóelszámoláskor a személyi jövedelemadó bevallásban még lehetősége van azt igénybe venni. Sőt ezt megteheti visszamenőlegesen elévülési időn belül, azaz öt évre vonatkozóan, legfeljebb a megállapított és megfizetett adó mértékéig.
További kérdés esetén forduljon hozzánk bizalommal!
Telefon: 06-20/433-8280
E-mail: info@daskonyveles.hu
Cím: 1082 Budapest, Futó utca 47-53. VI. em.