Amikor anyai örömök elé nézünk sem szabad megfeledkeznünk arról, ha van egy egyéni vállalkozásunk. Még érdekesebb lesz a helyzet akkor, ha főállás mellett vagyunk egyéni vállalkozók.
Egyre többször merül fel a kérdés, hogy milyen lehetőségeink vannak ilyenkor.
Azt már sokan tudják, hogy ha csak mellékállásúként vagyunk egyéni vállalkozók, akkor nem vagyunk kötelezettek havi minimum járulékfizetésre a NAV felé, amíg átalányadózóként nem lépjük túl a mentességi határt. A Tbj. 42. § (2) bekezdés a) pontja mondja ki, hogy a heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vállalkozók nem kötelezettek minimum járulékfizetésre.
Főállású adózóként pedig havi járulékot fizetünk a mentességi határ alatt a minimálisan kötelezőt, e felett pedig a jövedelmünk határozza meg a járulékfizetést.
CSED időszaka 168 napig tart, (ez a szülési szabadság) amikor is nem végezhetünk hivatalosan munkát, értelemszerűen ekkor a vállalkozásunkra vonatkozóan sem. Van olyan lehetőség, hogy ebben az időszakban alkalmazottunk legyen, aki működteti a vállalkozást. De vegyük alapul az egyszerűbb működést.
CSED-et első körben az az anya tudja igényelni, aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosított volt. A gyermek születésétől, vagy a kiírt időpontnál 28 nappal korábban. 168 napra jár (szülési szabadság). Az igénylő jövedelme alapján számolt naptári napi alap 100%-a. Minimálbéres CSED 2024: a bruttó minimálbér 2024-ben 266.800 Ft. Garantált bérminimum CSED 2024: a bruttó 326.000 Ft. CSED alatt nem lehet keresőtevékenységet folytatni.
CSED időszakát követi a GYED, majd a gyermek kétéves korát követően a GYES.
GYED-et az tudja igényelni, aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 napon át biztosított volt tehát jogosult CSED-re és a gyermeket saját háztartásában neveli. A szülési szabadság lejártától a gyermek 2 éves koráig jár (ikrek 3 éves koráig). Az igénylő jövedelme alapján számolt naptári napi alap 70%-a (max. a minimálbér 2x-esének 70%-a). A GYED mellett dolgozók is megkapják a GYED összegét, ezt nevezzük GYED Extrának. GYED mellett már nem tiltott a személyes munkavégzés. A GYED 2024. évében változatlanul legfeljebb a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet maximum, ami 2024-ben bruttó 373.520 Ft, ebből 15% SZJA és 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra. Nettó maximum 281.640 Ft lehet havonta, kedvezmény nélkül. A GYED összege után családi adókedvezmény érvényesíthető, illetve a 30 év alatt gyermeket vállaló szja-mentessége is kérhető.
GYES-t a gyermek 3. éves koráig folyósítanak. Ha kaptunk CSED-et annak lejártától, ha nem kaptunk, akkor a gyermek születésétől kezdve jár. Ennek összege már jóval kedvezőtlenebb, Br. 28.500 Ft/hó/ gyermek. A 10%-os nyugdíjjárulék levonása után nettó 25.650 Ft/hó/ gyermek.
Persze vannak még támogatások, amiket igénybe lehet venni, ezzel egy későbbi cikkben foglalkozunk.
Vizsgáljuk meg átalányadózóként a vállalkozást.
Főállású vállalkozóként az első 168 napban, azaz a CSED vagy szülési szabadság időszaka alatt nem végezhetünk munkát. A bevallásokat ugyanúgy be kell nyújtanunk, ugyanakkor havi járulékok alól mentesülünk. Ezt követően a GYED időszaka alatt már végezhetünk munkát, ha szeretnénk, valamint az államtól igényelt pénzbeli ellátásra is ugyanúgy igényt tarthatunk. Ekkor, ha ténylegesen dolgozunk a vállalkozásban, a járulékok megfizetése alól nem tudunk mentesülni. GYES mellett fizetnünk kell a járulékokat.
Mellékállású adózóként a leendő kismamák speciális helyzettel állnak szemben. Mint feljebb is írtuk, ha nem lépjük túl a mentességi határt egyébként sem vagyunk kötelezettek havi járulékfizetésre. Az első 168 napban nem lehet keresőtevékenységet folytatni. Ezután általánosságban elmondható, hogy nagyon ritka, ha valaki újra munkába áll. Ebben az időszakban a főállásunkban fizetési nélküli szabadságon vagyunk, mely jogviszonyunk passzív lesz. 168 nap után már a GYED időszakáról beszélünk, ami alatt már szabadon vállalhatunk munkát, az államtól igényelt pénzbeli ellátásra is ugyanúgy igényt tarthatunk, mint főállás esetén is. A vállalkozás szempontjából a Tbj. 40. § (2) és (4) bekezdése alapján ebben az időszakban még nem vagyunk kötelezettek minimális járulékfizetésre. Tehát ha dolgozunk, csak az átalányban megállapított adóköteles jövedelmünk után kell, hogy megfizessük a járulékot a mentességi határ felett.
Az ellátásokat jogviszonyonként kell elbírálni, de a felső határos GYED ellátást összevontan kell figyelembe venni. A munkaviszonyunkban is biztos jogosultak leszünk CSED/GYED ellátásra, az ev-ben pedig akkor, ha a szülésig lesz 365 napi biztosítási jogviszony.
A munkahelyünkön a biztosítás nincs utánunk fizetve igy a GYES mellett főállású vállalkozónak minősülünk – személyes közreműködési kötelezettség. A GYES ellátás miatt nem mentesülhetünk a havi járulékminimum fizetési kötelezettség alól.
A kamarai tagdíjat illetőleg az iparűzési adót ezen időszak alatt is szükséges teljesíteni.
Jogszerviz Kft
2024.03.22-ei állapot szerint
Amennyiben az igényléssel illetőleg adózással kapcsolatban segítségedre tudunk lenni, az alábbi elérhetőségek egyikén vedd fel velünk a kapcsolatot:
1083 Bókay János u. 44-46. 8.emelet
E-mail: ertekesites@jogszerviz.hu
Tel: +36204338280
Reméljük, hogy hasznosnak találtad a cikkünket. Továbbiakat itt érsz el: https://jogszervizconsulting.hu/aktualitasok/