Ahogy egyre több nap száll el felettünk, úgy gondolunk a nyugdíjas éveinkre is gyakrabban. Ahhoz, hogy kényelmesen megpihenhessünk egy fotelban ülve, vagy akár a tóparton a halakra várva, fontos tudnunk, hogy hány napot kell még bejelentve munkában töltenünk.
Hogyan deríthetjük ki?
Nagyon egyszerű a módja.
A nyugdíjbiztosítási adategyeztetési eljárásban a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv általi formanyomtatványt kell csak kitölteni, akik ezt követően tájékoztatnak az addig elismert szolgálati időről, valamint a keresetekről is.
Az adattisztázás célja, hogy a nyugdíj megállapításakor már olyan adatok legyenek a rendszerben, amit mi magunk is áttekintettünk, elfogadtunk, illetőleg, ha hiányzik bármely adatunk akkor addigra már pótolni tudjuk őket.
Az adategyeztetési eljárást kérhetjük mi is, de kérheti a hivatal három évvel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt. Az ügyintézési határidő 75 nap.
A kérelmet naptári évenként egyszer, kizárólag elektronikusan lehet benyújtani a www.magyarorszag.hu honlapon keresztül. (Hatósági nyilvántartásban szereplő nyugdíjbiztosítási adatok egyeztetése iránti kérelem (NY_AEKER_01)” űrlap kitöltésével).
Ha az Európai Unió valamely tagállamában, Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, az Egyesült Királyságban, Svájcban vagy valamely egyezményben részes országban is nyugdíjra jogosító szolgálati időt szerzetünk, akkor a „Nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő nyugdíjbiztosítási adatok egyeztetése iránti kérelem külföldön élő vagy külföldön szolgálati időt szerzett személyek részére (NY_AENKKER_01)” elnevezésű űrlapot kell elektronikusan benyújtani.
Mi tartalmaz a kapott dokumentum?
Akár mi kérjük, akár a hivatal kezdeményezi, elsőkörben az igazgatási szerv küld nekünk egy kimutatást elektronikusan, vagy egyéb esetben postán, ami tartalmazni fogja azokat az adatokat, amik a nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehetőek, ezek a munkahelyek általi bejelentett adatok.
Figyelni kell rá, hogy ha mi kérjük, úgy 30 napunk van nyilatkozni arról, ha hogy egyetértünk, vagy esetleg valami hiányos. Ha a hivatal kezdeményezi, akkor 60 nap áll a rendelkezésünkre.
A nyilvántartás nem tartalmazza azokat a jogviszonyokat, amelyekre korábban nem volt előírva az adatszolgáltatási kötelezettség, illetőleg amelyekben nem járulékfizetés alapozza meg a szolgálati idő elismerését. Ilyen időszak lehet például a sorkatonai szolgálat időtartama, vagy a 1998. január 1-jét megelőzően folytatott felsőfokú nappali tagozatos tanulmányok időtartama.
Ezt az észrevételt a „Nyilatkozat a nyugdíjbiztosítási nyilvántartásban szereplő nyugdíjbiztosítási adatokról készült kimutatás tartalmára vonatkozóan (NY-AEELF_01)” elnevezésű nyomtatványon lehet megtenni.
Ha mindent sikeresen egyeztettünk, benyújtottuk a hiányzó igazolásokat és más dokumentumokat, úgy az eljárás végét egy határozat fogja zárni, amely tartalmazza a megszerzett szolgálati idő és jogosultsági idő összesítését, elismerését.
Ezt követően már lelkesen számolhatjuk vissza a nyugdíjas éveinkig hátaralévő munkában töltött napjainkat.
Csodás nyugdíjas perceket kívánunk előre is!
Amennyiben az elektronikus formanyomtatvány kitöltéséhez segítségre van szüksége, alábbi elérhetőségen tudja felvenni velünk a kapcsolatot.
Jogszerviz Kft
2023.11.15-ei állapot szerint
További érdekes cikkeink várnak!
https://jogszervizconsulting.hu/egyeb/szep-kartya-mint-ceges-juttatas/
Ügyfeleink problémáit a sajátunknak érezzük, és a megoldások kidolgozásában együtt gondolkodunk.
Könyvelésre, Bérszámfejtésre, Tanácsadásra van szükséged? Vedd fel velünk a kapcsolatot!
ertekesites@jogszerviz.hu
Időpontfoglalás: https://jogszervizconsulting.hu/idopontfoglalas-adotanacsadasra/