Alkalmi munka: a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony.
Az egyszerűsített foglalkoztatást – mezőgazdasági, valamint turisztikai idénymunka és alkalmi munka – a munkáltató a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni az NAV-hoz.Alkalmi munkavállalót bejelenteni a későbbiekben ti magatok is be tudjátok telefonon vagy aplikáción keresztül is.
Bejelenteni az alábbiakkal lehet
- EFO applikációval, okostelefonon keresztül
- NAV bejelentés telefonon
- 24T1042E nyomtatványon
Az alábbi adatokat szükséges megadni a nyomtatványon [Eftv. 11. § (1), (3)]:
- a munkavállaló neve,
- a munkáltató adószáma
- a munkavállaló adóazonosító jele és taj-száma
- az egyszerűsített foglalkoztatás jellege (mezőgazdasági/turisztikai idénymunka vagy alkalmi munka
- munkaviszony napjainak száma.
Az adóhatóság részére teljesített bejelentés esetleges visszavonására és módosítására – így különösen a foglalkoztatás jellegének változása, illetve a munkavégzés meghiúsulása esetén –
- az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő két órán belül, vagy
- ha a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás a bejelentés napját követő napon kezdődött, vagy ha a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott, a módosításra a bejelentés napján délelőtt 9 óráig van lehetőség.
Határidőn túl a bejelentés esetleges visszavonására és módosítására sincs lehetőség! - Ha az egyszerűsített foglalkoztatást nem jelentik be határidőben, a munkavégzésre nem lehet az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait alkalmazni. Ilyenkor az általános szabályok szerint kell adózni.
Szükséges minden foglalkoztatottságról szerződést is készíteni. Ehhez minták letölthetőek az internetről is akár 😊 Kell munkaidő nyilvántartás (jelenléti ív) és munkabér elszámolás, vagy ezek helyett csak az egyszerűsített munkaszerződés.
2024-ban az egyszerűsített foglalkoztatási bérek számolása kapcsán az alábbiakra kell figyelni:
Egyszerűsített foglalkoztatottak bejelentése a foglalkoztatás megkezdése előtt történjen meg.
Minimálisan kifizetendő bérek az egyszerűsített foglalkoztatás kapcsán 2023.12.01-től:
- minimálbér (1534 Ft/óra) 85%-a, azaz 1 304 Ft/óra, vagy
- a szakképzettséget igénylő munkakörökben garantált bérminimum (1 874 Ft/óra) 87%-a, azaz 1 630 Ft/óra.
Pótlékok
- Az egyszerűsített foglalkoztatottnak jár 15%-os éjszakai pótlék (22 – 06) óra közötti munkaidőre, HA a munkavégzés ideje 22 – 06 óra között meghaladja az 1 órát.
- Az egyszerűsített foglalkoztatottnak, a napi 8 óra feletti munkaidőre, az alapbéren felül 50% “túlóra pótlékot” is kell fizetni.
(Kivéve több napos bejelentés, egyenlőtlen beosztás pl: egybefüggő 2 nap bejelentés 1. nap 12 óra, 2. nap 4 óra munka, átlagosan maximum 8 óra)
- Boltokban, közértekben stb.., ahol nem vasárnaphoz köthető a tevékenység vagy munkakör, 50%-os vasárnapi pótlékot kell fizetni.
- Ahol nem vasárnaphoz köthető a tevékenység vagy a munkakör, a túlórára 50% “túlóra pótlékot” + 50%-os vasárnapi pótlékot is kell fizetni.
Ha pl.: étteremben fizetett ünnepen dolgozik egyszerűsített foglalkoztatott, akkor a fizetett ünnepi órákra 100% pótlék is jár.
Egyszerűsített foglalkoztatás keretében az 2.700 Ft-os közteher erejéig maximálisan kifizethető napi munkabér összege 2023. december 1-jétől: 24.450 Ft/nap/fő.
Természetesen ennél magasabb összegű munkabér is kifizetésre kerülhet, mely költségként is elszámolható, csupán további adófizetési kötelezettséggel kell számolni. Az alkalmi munkavégzés esetén is kell közteherrel számolni, amelyet te mint munkáltató fizetsz, naponta, napibér után. Ez nem a ledolgozott órák számától függ és egységesítve van: alkalmi munkaadó: 2.700 Ft / nap /fő
A közterheket minden hónap 12. napjáig kell befizetni.
Egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem esetén az adómentesség felső határa (azaz e felett ha napi bért kap, akkor a munkavállalónak a saját éves szja bevallásában fel kell tüntetnie, és ott a felettes rész után 15% szja fizetés van)
HA a munkavállaló szakképzettséget NEM IGÉNYLŐ munkakörben van foglalkoztatva!
a munkában töltött napok száma X a minimálbér napi összege (2024.01.01-től 12.270 forint) Napi mentesített keretösszeg 15.951 Ft.
HA a munkavállaló szakképzettséget IGÉNYLŐ munkakörben van foglalkoztatva!
a munkában töltött napok száma X a garantált bérminimum napi összege (2024.01.01-től 14.990 forint) Napi mentesített keretösszeg 19.487 Ft.
Ellátásra való jogosultság
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállaló nem minősül a Tbj. szerinti biztosítottnak, így az ingyenes orvosi ellátás és az egészségügyi juttatások (betegszabadság és táppénz) sem járnak neki.
Azonban beleszámít a szolgálati időbe, így általa jogosultságot szerez nyugellátásra, álláskeresési járadékra és baleseti ellátásra.
Bérkifizetés
Az alkalmi munka előnye, hogy lehet a munkavégzés bármilyen rövid (például egy hétvége), a dolgozó a ledolgozott órabérek után azonnal, vagy megbeszélés szerint később kifizetésre kerül.
A munkavállaló számára egyszerűsített foglalkoztatás esetében is időarányosan jár a szabadság (alapszabadság + életkor alapú plusz napok).
Óraszám és pótlékok
Az alkalmi munkavégzésre irányuló foglalkoztatás esetén is alkalmazni kell mögöttes szabályként a munka törvénykönyvét (Mt.), kivéve, ha az másként rendelkezik. Erre tekintettel az Mt.-nek a napi 8 órás, illetve a heti 40 órás munkaidőre vonatkozó rendelkezését itt is kötelező betartani teljes munkaidőben történő foglakoztatás esetén.
Lehetőség van egyenlőtlen munkaidő-beosztásra (akár munkaidőkeret vagy elszámolási időszak hiányában is), mely során a beosztás szerinti munkaidő legalább napi 4 óra, de nem haladhatja meg a napi 12 órát (azaz van lehetőség napi 12 órában történő foglalkoztatásra).
A teljes napi munkaidő – a felek megállapodása alapján – legfeljebb napi 12 órára emelhető, ha a munkavállaló
- készenléti jellegű munkakört lát el,
- a munkáltató vagy a tulajdonos hozzátartozója.
Tehát egy bejelentett nap 8 órának minősül. Ez maximum 12 órára növelhető, de ilyenkor a 8 órán felüli időre túlórapótlék illeti meg a dolgozót. 8 óránál kevesebbet is lehet dolgozni, ekkor értelemszerűen arányosan jár a bér is.
A munkavállalónak jár pótlék egyszerűsített foglalkoztatás esetén is, ha a foglalkoztatottság munkaideje megkívánja
- 100% munkaszüneti napi pótlék
- 50% vasárnapi pótlék
- 50% túlmunka pótlék
- 15% éjszakai pótlék
További szabályok:
Az a munkáltató, aki nem alkalmaz főállású munkavállalót, egyszerűsített foglalkoztatás kereteiben csak 1 főt foglalkoztathat.
Az alkalmi munkának tehát létszámkerete is van, az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) szerint az egy naptári napra meghatározott foglalkoztatható személyek létszáma:
- főállású munkavállalót nem foglalkoztató munkáltató esetén 1 fő,
- 1 – 5 főt foglalkoztató munkáltató esetén 2 fő,
- 6 – 20 főt foglalkoztató munkáltató esetén 4 fő,
- 20 főnél több munkavállaló foglalkoztatása esetén pedig az adott létszám 20 %-a.
A jogviszony létesítésének korlátai
Nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra munkaviszony olyan felek között, akik között a szerződés megkötésekor már az Mt. szabályai szerint létesített munkaviszony áll fenn. Ha a munkaviszony nem egyszerűsített foglalkoztatás céljából jött létre, a munkaszerződés nem módosítható annak érdekében, hogy a munkáltató a munkavállalót egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztassa.
Harmadik országbeli állampolgár – a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy kivételével – kizárólag mezőgazdasági idénymunka keretében foglalkoztatható egyszerűsített munkaviszony alapján.
Nem létesíthető egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony a a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 1. § e) pontjában, valamint a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 1. § (1) bekezdésében meghatározott munkáltató által az alaptevékenységébe tartozó feladatai ellátására.
Az a munkáltató, aki a 300 ezer forintot, vagy ezt meghaladó összegű adótartozást halmoz fel az Eftv. 8. § (2) bekezdésében és/vagy a 8. § (3) bekezdés a) pontjában szereplő adók tekintetében, további egyszerűsített foglalkoztatásra nem jogosult mindaddig, míg adótartozását ki nem egyenlíti.
Foglalkozás-egészségügyi vizsgálat
A munkavégzés megkezdése előtt a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat nem kötelező, mivel a törvény úgy rendelkezik, hogy a munkaadónak kell meggyőződnie arról, hogy a munkavállaló munkára képes állapotban van.
Alkalmi munka hány éves kortól végezhető?
Alkalmi munka alapvetően 16 éves kortól végezhető, de már a 15. életévüket betöltött fiatalok is jelentkezhetnek állásokra az iskolai szünidő idején.
Jogszerviz Kft
2023.11.15-ei állapot szerint
További érdekes cikkeink várnak!
https://jogszervizconsulting.hu/egyeb/szep-kartya-mint-ceges-juttatas/
Ügyfeleink problémáit a sajátunknak érezzük, és a megoldások kidolgozásában együtt gondolkodunk.
Könyvelésre, Bérszámfejtésre, Tanácsadásra van szükséged? Vedd fel velünk a kapcsolatot!
ertekesites@jogszerviz.hu
Időpontfoglalás: https://jogszervizconsulting.hu/idopontfoglalas-adotanacsadasra/